Magamtól nem jutott volna eszembe erről írni, de szinte minden megkeresésünkkor előjön a kérdés, mik az előnyök és a hátrányok.
Tehát, igyekszem leírni a szerintem legfontosabbakat a könnyűszerkezetes építés előnyeiről és hátrányairól, a teljesség igénye nélkül:
Valódi előnyök
- Környezetbarát építés. Kevesebb hulladék, többnyire természetes anyagok (fa, gipsz). Kisebb súlyból adódó kedvezőbb szállítási díjak, egyszerűbb logisztika, kevesebb környezet szennyezés.
- Gyorsabb kivitelezés. A hagyományos építkezéseken hosszabb technológiai időkkel kell számolni a kivitelezésben (beton kötési ideje, falszáradás, stb.
- A kivitelezés többnyire szerelőmunka.
Vélelmezett előnyök (talán a szó miatt, hogy könnyűszerkezetes építés….)
- Kevesebbe kerül?
Nem, nem lesz olcsóbb! Persze összerakhatja a baráti társaság is a szomszédok segítségével, aki eredetileg szobafestő-mázoló, a nem minőségi anyagok (nem szakszerű) beépítése utólag elég rossz minőséget tud eredményezni. - Kisebb vagy gyengébb alap kell?
Nem! A technológia könnyűszerkezetes, nem csupán az épület tömegéhez alapozunk, hanem fagyhatárhoz, talaj- terpviszonyokhoz is. Más falszerkezetnek is megfelelő alap kell. - Majd családon belül befejezzük.
A barkácsolásról már írtam az előbb; azért ez a technológia nem egy Sims univerzum, gépből, célszerszámból, eszközből (és hozzáértésből) azért picit több kell. Amúgy egy építkezés kulcsrakész állapotának a fele kb. költség szempontjából a szerkezetkész állapot: és itt jön a többi szakipari kivitelezés.
Biztosan van még jónéhány szempont, amit nem soroltam fel, de igyekeztem a leglényegesebbeket leírni. A legfontosabb, hogy egy épület minőségét (az árát is) nem a technológia határozza meg, hanem a beépített anyagok minősége és a kivitelezés színvonala. Aki csak a feltélezett előnyök miatt gondolkodik rajta, az aludjon rá még néhányat!
Valós hátrányok
- Általában kevés az erre szakosodott tervező, de ebben is tudunk segíteni.
- A falszerkezetnek a legkorszerűbb rétegrendek esetén is minimális a hőtartása (vagyis nyáron könnyebben felmelegszik – viszont este gyorsabban ki is hül(!), télen viszont ennek köszönhetően gyorsabb elérni a kívánt hőmérsékletet.
- Megfelelő kivitelezés esetén is, így gyakrabban kell szellőztetni, pára-átersztős ablakok kellenek, illetve gépészeti úton célszerű a párátlanítást és a szellőzést megoldani
- Gazdaságosabb egy szintes épületet felépíteni ezzel a technológiával
- Sok dolgot előre kell eltervezni pl: a falra szerelt bútorok helyét, itt megerősítés szükséges a későbbi meglepetés elkerülése végett. (fürdőszoba szekrény, lebegő polc, konyhabútor, stb)
Kitalált hátrányok (Barát, ismerős véleménye alapján)
- 8-10 év alatt tönkremegy
Minőségi anyagokból, szakszerű kivitelezéssel megépítve nem. Ilyen esetben az élettartam felveszi a versenyt a más technológiákkal épült épületekkel. Kérdezzünk vissza, hogy az ő házuk teteje miből készült és mik a terveik vele tíz év után akkor! - Nem jó a hangszigetelése
Megfelelő rétegrenddel normális akusztikájú falszerkezeteket lehet építeni. - Párásodni, penészesedni fog
A penészesedés nem a könnyűszerkezetes technológia sajátja, mindenütt jelen van, ahol hőhidak alakulnak ki, nedvesség (párakicsapódás) jelenik meg. A probléma tehát kivitelezési színvonal kérdése -megint.